Середа, 01.05.2024, 11:10
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід

Інформатика в Білицькій ЗОШ І - ІІІ ступенів №1

Меню сайту
Вхід на сайт
Наше опитування
Оцініть мій сайт
1. Відмінно
2. Непогано
3. Добре
4. Погано
5. Жахливо
Всього відповідей: 8
Друзі сайту
  • Білицька ЗОШ №1
  • Мої Білики
  • Урок Delphi 2

     

    Компоненти Delphi - основи
    візуального проєктування

     

     

    У порожній формі сенсу немає. Наповнити її змістом допоможуть компоненти Delphi . Вони розташовуються на відповідних вкладках палітри компонентів на головному вікні. Всі основнікомпоненти Delphi знаходяться на перших чотирьох вкладках:
     

    • Стандартний,
    • додатково,
    • Win32,
    • Система .
       

     

     

    Їх назви спливають у вигляді підказок при наведенні мишки на піктограми. Щоб перенести компонент на форму, потрібно клацнути його мишкою (при цьому обраний компонент виділяється), і потім клацнути в тому місці форми, де його передбачається розмістити. Надалі компоненти можна вільно перетягувати за формою мишкою, "конструюючи" потрібний інтерфейс. Якщо, клацнувши по компоненту, ви захочете відмовитися від його перенесення на форму, натисніть на стрілці, розташованій зліва на вкладці. Виділення компонента зніметься. 

       Є відповідні довідники, де розглядаються всі компоненти Delphi . Але найважливіші властивостікомпонентів Delphi і роботу з ними ми розглянемо. 
       Розглянемо компоненти відображення тексту. Створіть новий проект ( File - »New -" Application ), і перенесіть на форму компоненти Label , Edit , Memo і Button . Вибираючи одним клацанням мишки або клавішею Tab потрібний компонент, в інспектор об'єктів ми можемо отримати доступ до його властивостями. 
    Перш за все, у візуальних компонентів є властивості, що визначають їх положення на Формі:

     

    • Ширина компонента, Width
    • Висота компонента, Height
    • Відстань до лівого краю форми, Left
    • Відстань до верхнього краю форми, Top

     

       Ці властивості отримують значення в той момент, коли компоненти потрапляють на форму. Приблизно розмістивши на формі компоненти за допомогою мишки, в інспектор об'єктів встановлюємо їх точні розміри і координати. Надалі ми побачимо, що їх можна встановлювати і програмно! 
       За візуальне уявлення відповідають для компонентів:
    • Label і Button - властивість Caption ,
    • Edit - властивість Text ,
    • Memo - властивість Lines .

       При "конструюванні" форми в інспектор об'єктів можна надати властивостями компонентів будь-які значення. Випадково можна задати такі розміри або координати, що компонент "зникне" - зробиться невидимим або сховається за іншими компонентами. Його легко знайти за допомогою того ж Інспектори Об'єктів - всі компоненти, що знаходяться на Формі, перераховані в його списку, що випадає. Досить вибрати потрібний компонент, і він або його контури (якщо він заслоненних "іншими компонентами) з'являться на Формі, а в інспектор об'єктів - його властивості. 

          Тепер" запустіть "програму (зелена стрілка або F9). Бачимо, що компоненти" працюють ". Label є написом (позначкою) на формі, Button - кнопка натискається, Edit - рядок введення і Memo - багаторядковий текстовий редактор дозволяють вводити текст! 

       А тепер давайте напишемо маленьку програмку! Вона буде після натискання кнопки відображати на формі то, що ми введемо в рядку введення. Почніть новий проект ( File - »New -" Application ).
     

    1. Розмістіть на формі компонент Edit ( рядок введення ). Властивість Text очистіть.
    2. Далі - компонент Button ( кнопка ). У властивості Caption напишіть, наприклад, "показати".
    3. Потім - компонент Label ( мітка ). У властивості Font для наочності зробіть розмір побільше, наприклад 24, виберіть шрифт і колір. Властивість Caption також очистіть.
    4. Клацніть двічі по нашій кнопці. Відбулася метаморфоза! Ми опинилися в вікні модуля , де система Delphi створила для нас заготовку обробника події натискання на кнопку!
    5. У обробнику пишіть: Label1і поставте крапку. Зачекайте секунду після введення точки. Бачите - вискочила підказка !. Система Delphi пропонує нам вибрати зі списку потрібну властивість або метод.Натисніть "C", і рядок "Caption" стане виділеною. Delphi намагається вгадати, що ми хочемо ввести.Далі писати не обов'язкові, достатньо натиснути Enter .
    6. В результаті отримаємо: Label1.Caption. Таким чином ми бачимо, що точкою поділяються в Delphi об'єкт і його властивості. Зазначенням на об'єкт служить його ім'я (властивість Name ). Ім'я компонента можна подивитися в інспектор об'єктів, а також навівши мишку на компонент і дочекавшись появи підказки.
    7. Далі присвоюємо властивості Caption об'єкта Label1 значення. Знайомтеся, оператор присвоювання:
         := 
      Двокрапка перед знаком рівності обязательно !!!
    8. Отримуємо: 
        Label1.Caption:=
      Подумайте самі, що писати далі ...
    9. ... А саме те, що ми хочемо відобразити в мітці - властивість Text об'єкта Edit1: Edit1.Text
    10. Далі те, чим завершується будь-яка команда - оператор " ;". Це саме оператор, хоча і не виконує ніяких дій, і його іноді застосовують саме в цій якості.

       Ось що у нас вийшло: Кому лінь, просто скопіюйте звідси і вставляйте між begin і end . Ну все, зберігаємо і тиснемо F9.    Надалі програми будуть куди складніше. Що робити, якщо в результаті помилки в програмі вона зависне? Природно, можна скористатися комбінацією Ctrl + Alt + Del , але простіше, натиснувши OK у вікні попередження про помилку, виконати команду меню головного вікна Delphi Run - "Program Reset абоCtrl + F2 ! 

    Label1.Caption := Edit1.Text;